Arkisto

Tiedotteet, kurssit ja tapahtumat

Keskiviikkoluistelut

Kategoria: Uncategorized | Kirjoitettu 02.05.2017

Pääkaupunkiseudun rullaluistelijat kokoontuvat kesäkeskiviikkoisin Paavo Nurmen patsaalle, jonne kaikki rullaluistelusta ja -reiteistä kiinnostuneet ovat tervetulleita. Keskiviikkoluisteluissa kuulee arvokkaita käytännön vinkkejä kokeneemmilta luistelijoilta.

Laita kypärä päähän ja tule mukaan luistelemaan! Lisätietoja löydät täältä.

Autolla saapuville lähimmät ilmaiset pysäköintipaikat löytyvät Mäntymäentien varresta Helsinginkadun puoleisesta päästä (vapaa pysäköinti arkisin klo 17 alkaen).

Kauden 2017 keskiviikkoluistelut

 • 3.5. Kauden avaus: Stop töhryille -hautakivi–Vermo (melkein)–Tarvo, Munkkiniemen lippakioski
 • 10.5. (lumisade)
 • 17.5. Pikku Huopalahti–Pakin talo–Vanhankaupungin vedenpuhdistamo
 • 24.5. Rautatieasema–Kyläsaari–Alppila
 • 31.5. Kauppakeskus Ainoa2, Tapiolan portaat
 • 7.6. Sompasaari–Kulosaari, Ihana kahvila
 • 14.6. Haagan alppiruusupuisto–Pirkkolan rullaluistelurata, Café Maunula
 • 21.6. (sade)
 • 28.6. Malmin hautausmaa, Käpylän kiska
 • 5.7. Viikin lenkki (Vanhankaupunginlahti myötäpäivään)
 • 12.7. Kaskisaaren lenkki (myötäpäivään)
 • 19.7.
 • 26.7. Kaivopuiston lenkki, Hakaniemen R-kioski
 • 2.8. (sade)
 • 9.8. Tarvo–Sellon kätketty puutarha, Leppävaaran R-kioski
 • 16.8. Pääskylänkadun ja Arabian muraalit, Arabian R-kioski
 • 23.8. Senaatintorin Salainen puutarha–Oulunkylä–Sähköttäjänsilta, Ogelin R-kioski
 • 30.8. Kauden päätös: Pohjoisbaana–Taivaskallio–Käskynhaltijantie–Pirttipolku

Keskiviikkoluistelut on joka kesäkeskiviikko, vaikka teemaa ei olisi yllä ennakkoon ilmoitettu (retkikohde keksitään tällöin viimeistään lähtöpaikalla — ehdotukset ovat aina tervetulleita). Loma-aikaan osallistujien määrä voi olla vähäisempi. Kostean kelin sattuessa keskiviikkoluistelu peruuntuu ilman erillistä ilmoitusta.

Tyypillinen keskiviikkoluistelu on noin 10–20 km pitkä, kestää noin klo 18:sta 20:een ja matkalla pysähdytään useimmiten kahvitauolla jutustelemassa. Retki sovelletaan aina paikalle tulevien osallistujien taitojen ja toiveiden mukaan. – Ensikertalaiselle vinkiksi: kerro rohkeasti toiveistasi ja kokemuksestasi lähtöpaikalla ja retken aikana – jotta voimme soveltaa reittiä tarpeen mukaan ennen kuin on myöhäistä.

Keskiviikkoluistelujen luonne vaihtelee osallistujien mukaan hitaista kaupunkilenkeistä vauhdikkaisiin pidempiin matkoihin esikaupunkialueilla. Pidempiä ja intensiivisempiä luisteluretkiä etsivälle suosittelemme viikonloppuretkiä.

Keskiviikkoluistelukauden päätyttyä luistelu jatkuu aina talven tuloon asti, mutta luisteluretket keskittyvät viikonloppuihin ja niistä sovitaan ja tiedotetaan jäsenten ilmoitustaululla (vaatii kirjautumisen).

Jäseneksi?

Jos harkitset Katukiitäjien jäseneksi liittymistä, Keskiviikkoluistelut on oiva paikka tutustua seuran aktiivisimpiin jäseniin ja kuulla lisää tietoa seuran toiminnasta. Aktiiviset luistelijat tunnistat Katukiitäjien näkyvästä siipikuviosta!

Jäsenenä pääset vaikuttamaan luisteluretkien suunnitteluun ja ennakkokeskusteluun ilmoitustaulullamme.