Arkisto

Tiedotteet, kurssit ja tapahtumat

Juhlakauden keskiviikkoluistelut

Kategoria: Uncategorized | Kirjoitettu 25.04.2016

Rullaluistelu on vakiinnuttanut suosionsa vuosituhannen vaihteen huippuvuosien jälkeen. Uusien moottoroitujen jalankulkuvempeleiden sallimisen myötä rullaluistelu on kuntoilulajina ja jalankulkumuotona jälleen ajankohtaisempi.

Kesä 2016 on nykymuotoisen kuntorullaluistelun ja siten myös Katukiitäjien keskiviikkoluistelujen 25. kausi Suomessa. Juhlakauden kunniaksi kansainvälinen luistelijajoukko osallistuu heinäkuussa Tunturi-Lapissa monipäiväiseen luistelutapahtumaan.

Jo ennen tätä pääkaupunkiseudun aktiiviset rullaluistelijat kokoontuvat kesäkeskiviikkoisin Paavo Nurmen patsaalle, jonne kaikki rullaluistelusta ja -reiteistä kiinnostuneet ovat tervetulleita. Keskiviikkoluisteluissa kuulee arvokkaita käytännön vinkkejä kokeneemmilta luistelijoilta.

Laita kypärä päähän ja tule mukaan luistelemaan! Lisätietoja löydät täältä.

Juhlakauden 2016 keskiviikkoluistelut

 • 4.5. Juhlakauden avaus: Ourit, Töölönlahden puisto
 • 11.5. Herttoniemen kirsikkapuisto
 • 18.5. Hernesaaren ranta
 • 25.5. Kaskisaaren lenkki
 • 1.6. Isoisänsillan avajaiset, Ihanan Kahvilan avajaiset
 • 8.6. Alppiruusu- ja atsaleapuisto, Cisse Häkkisen muistolaatta
 • 15.6. Käpylän kiska
 • 22.6. Leppävaaran urheilupuisto, Munkkiniemen “baana”
 • 29.6. Mustikkamaa, Cafe Torpedo
 • 6.7. Munkkiniemen puukioski
 • 13.7.
 • 20.7. Kaivopuiston rannat
 • 27.7. Arabia, Viikki, Herttoniemi
 • 3.8. Radanvarsi, Kehä I, Pakilan R-kioski
 • 10.8. Kaivopuisto, Sörnäinen
 • 17.8. Jätkäsaari, Tapiolan portaat
 • 24.8. Kaskisaaren lenkki (vastapäivään)
 • 31.8. Tekniikan museo, Koetila, Allas & Skywheel

Keskiviikkoluistelut on joka kesäkeskiviikko, vaikka teemaa ei olisi yllä ennakkoon ilmoitettu (retkikohde keksitään tällöin viimeistään lähtöpaikalla — ehdotukset ovat aina tervetulleita). Loma-aikaan osallistujien määrä voi olla vähäisempi. Kostean kelin sattuessa keskiviikkoluistelu peruuntuu ilman erillistä ilmoitusta.

Tyypillinen keskiviikkoluistelu on noin 10–20 km pitkä, kestää noin klo 18:sta 20:een ja matkalla pysähdytään useimmiten kahvitauolla jutustelemassa. Retki sovelletaan aina paikalle tulevien osallistujien taitojen ja toiveiden mukaan. – Ensikertalaiselle vinkiksi: kerro rohkeasti toiveistasi ja kokemuksestasi lähtöpaikalla ja retken aikana – jotta voimme soveltaa reittiä tarpeen mukaan ennen kuin on myöhäistä.

Pidempiä ja intensiivisempiä luisteluretkiä etsivälle suosittelemme viikonloppuretkiä.

Jäseneksi?

Jos harkitset Katukiitäjien jäseneksi liittymistä, Keskiviikkoluistelut on oiva paikka tutustua seuran aktiivisimpiin jäseniin ja kuulla lisää tietoa seuran toiminnasta. Aktiiviset luistelijat tunnistat Katukiitäjien näkyvästä siipikuviosta!

Jäsenenä pääset vaikuttamaan luisteluretkien suunnitteluun ja ennakkokeskusteluun ilmoitustaulullamme.