Arkisto

Tiedotteet, kurssit ja tapahtumat

Avoimet keskiviikkoluistelut

Kategoria: Uncategorized | Kirjoitettu 02.05.2015

Keskiviikkoluistelut sopivat kaikille rullaluistelun alkeiskurssin käyneille tai muuten luistelun perusteet osaaville. Keskiviikkoluisteluissa kuulet arvokkaita käytännön vinkkejä kokeneemmilta luistelijoilta. Jos harkitset Katukiitäjien jäseneksi liittymistä, Keskiviikkoluistelut on oiva paikka tutustua seuran aktiivisimpiin jäseniin ja kuulla lisää tietoa seuran toiminnasta. Aktiiviset luistelijat tunnistat Katukiitäjien näkyvästä siipikuviosta!

Tule mukaan! Lisätietoja löydät täältä.

Luistelujen kohteet ja teemat vaihtelevat viikoittain. Jäsenenä pääset vaikuttamaan luistelujen suunnitteluun ja ennakkokeskusteluun ilmoitustaulullamme. Retki sovelletaan aina paikalle tulevien osallistujien taitojen ja toiveiden mukaan. – Ensikertalaiselle vinkiksi: kerro rohkeasti toiveistasi ja kokemuksestasi lähtöpaikalla ja retken aikana – jotta voimme muuttaa reittiä sopivammaksi ennen kuin on myöhäistä.

Tyypillinen keskiviikkoluistelu on noin 10–20 km pitkä, kestää noin klo 18:sta 20:een ja matkalla pysähdytään useimmiten kahvi/kakku/ka…-tauolla jutustelemassa. Pidempiä ja intensiivisempiä luisteluretkiä etsivälle suosittelemme viikonloppuretkiä.

Kesän 2015 keskiviikkoluistelut

 • 6.5. (sade)
 • 13.5.  (sade)
 • 20.5. “Helsinki by Sea” -lenkki, jäätelöä Kaivopuistossa
 • 27.5. Tapiolan lenkki, EsportCafe
 • 3.6. Käpylän kiska
 • 10.6. Kaskisaaren lenkki, Munkkiniemen lippakioski
 • 17.6. Alppiruusupuisto, Maunulan elintarvikekioski
 • 24.6. (sade)
 • 1.7. Kalasatama, Ihana Kahvila
 • 8.7.
 • 15.7. Merellinen Helsinki
 • 22.7.
 • 29.7. Ogeli-Pirkkola-Haaga
 • 5.8. Tarvo-Vermo, Sellon R-kioski
 • 12.8. Olympiastadionin kierros (sade)
 • 19.8. Mustikkamaa, Café Torpedo
 • 26.8. Seurasaari-Tali-Pitäjänmäki, Hesburger Lassila

Keskiviikkoluistelut joka kesäkeskiviikko, vaikka teemaa ei olisi yllä ennakkoon ilmoitettu (retkikohde keksitään tällöin viimeistään lähtöpaikalla — ehdotukset ovat aina tervetulleita). Loma-aikaan osallistujien määrä voi olla vähäisempi. Kostean kelin sattuessa keskiviikkoluistelu peruuntuu ilman erillistä ilmoitusta.